Přeskočit na hlavní obsah

Autem do Štúrova

Protože do Štúrova jezdíme na jaře a na podzim už osm roků, mám vyzkoušené různé trasy. Moje nejoblíbenější je ta kterou jsem jel teď (tento článek píšu ve Štúrovu). 
Protože jezdíme z Plzně, tedy skoro přes celou republiku, jedeme tedy napřed po dálnici do Prahy a potom dál přes Brno a u Břeclavi sjedeme z dálnice a přes Tvrdonice a Lanžhot přejedeme na Slovensko, tím se vyhneme slovenské dálnici, kde bychom kvůli několika málo kilometrům museli zaplatit dálniční známku a pokračujeme přes Senicu, Trnavu a Nové Zámky až do Štúrova. Je to trasa nejkratší, ale ne nejrychlejší. Má tu výhodu, že potřebujete jen českou dálniční známku.

Samozřejmě je možné pokračovat po dálnici do Bratislavy a potom směrem na Komárno nebo přejet do Maďarska a jet po maďarské dálnici směrem na Budapešť a před Budapeští odbočit a přijet do Štúrova přes Ostřihom (Estherhom), ale já nejraději jezdím tou první popsanou trasou.

Pokud bydlíte v jižních Čechách, tak jste na tom nejlépe, cesta směrem na Vídeň a potom dál po dálnici směrem Budapešť je nejrychlejší, potřebujete ale rakouskou i maďarskou dálniční známku.
Bohužel z Plzně do Českých Budějovic trvá cesta dlouho, takže pro mne to výhodné není.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Senior Expres na prodej

Prodám domény SeniorExpres.cz a Senior-Expres.cz.

Ještě před tím, než se plzeňský dopravní podnik rozhodl pojmenovat svoji službu Senior Expres a prezentoval ji před jejím spuštěním jako Senior Taxi, koupil jsem  na jaře roku 2014 internetové domény seniorexpres.cz a senior-expres.cz  a chtěl je věnovat klubu vozíčkářů, který podobnou službu pro postižené poskytoval dávno předtím, než to napadlo pány z plzeňské radnice.

Pak ale PDMP (Plzeňské městské dopravní podniky) upustily od názvu Senior Taxi a začal užívat název Senior Expres. Klub vozíčkářů, který je částečně závislý na dotacích z plzeňského magistrátu se nechtěl s plzeňskými dopravními podniky dostat do konfliktu a domény si ode mně pro svůj projekt nevzal, takže mně zbyly.

Následně si PDMP podaly k Úřadu průmyslového vlastnictví žádost na ochrannou známku na název Senior Expres. V tu chvíli jsem usoudil, že bude nejlepší jim domény za nějakou akceptovatelnou částku prodat a nabídl jsem domény plzeňskému magistrátu, který je z…

Když termály - tak Štúrovo!

Každý rok jezdíme na jaře a na podzim do termálů.
Každý rok, když někomu řeknu, že pojedu na Slovensko do termálů, tak dostanu otázku: "A kam jedeš, do Medéru nebo do Podhájské?"
Jako by na Slovensku nebylo žádné jiné termální koupaliště než Velký Medér nebo Podhájská. A tak vždycky vysvětluji, že jezdíme s manželkou do Štúrova, poté musím vysvětlovat, kde že to Štúrovo je a spoustu dalších věcí. Je to podivné, že nikdo z mého okolí štúrovské termální koupaliště Vadaš nezná, jezdíme tam již 9 roků a Čechů tam vždy potkáváme hodně.

Rozhodl jsem se proto sepsat své zkušenosti a zážitky z Parkány (tak se Štúrovo jmenuje maďarsky) a místo vysvětlování známým a kamarádům, kam a proč jezdíme je odkazovat na tento blog.

Proč do Štúrova a ne jinam?Jak cestovat do Štúrova?

Do Štúrova se dá cestovat prakticky dvěma způsoby. Vlakem a autem.
Cesta autobusem připadá v úvahu jen pro zájezdy, individuálně to není pohodlné kvůli několikerému přestupování.

Jako dobrá volba se jeví vlak.
Vlakem jsem do Štúrova ještě nikdy nejel, takže jen stručně to, co vím z doslechu.
Čeští turisté se kterými se tam potkáváme si cestování vlakem vesměs chválí. V Praze nastoupíte do vlaku Eurocity a bez přestupování zhruba za šest hodin vystoupíte na nádraží ve Štúrovu. Nádraží je cca 2 km od centra města a tedy i od areálu Vadaš. Z nádraží vás odveze některá ze štúrovských taxislužeb. Pokud máte zamluvené ubytování, tak někteří majitelé penzionů si pro vás na nádraží přijedou, záleží na domluvě.
Cesta vlakem z Prahy do Štúrova a zpět pro dvě dospělé osoby vyjde asi na 2 500 Kč pokud máte jízdenky rezervované předem. Je to zhruba stejně jako utratíte za benzín při cestě autem.

Autem se nechá jet několika různými trasami, každá má své pro a proti, za ta léta je mám vyzkoušené v…